„70% din bolile cronice sunt cauzate de stilul de viață incorect“ afirmă un doctor nutriționist în timpul unei conferințe de specialitate. Bazată pe studii și date această informație ar trebui să ne fie de ajutor. Pentru a ne fi realmente de ajutor am avea nevoie să depunem un efort pentru a ne informa. Până la urmă ce înseamnă stil de viață incorect și ce ar fi corect?
Prin urmare, e nevoie de efort de informare și de curiozitate. Să zicem că vom găsi resurse de motivație suficiente pentru a fi curioși și a căuta informațiile relevante deși nu cred că este atât de evident pe cât pare. Încercând să îl parafrazez pe Daniel Kahneman, omul nu este doar o ființă rațională capabilă să ia decizii pentru a-și satisface interesele ci și una irațională capabilă de a lua decizii împotriva propriilor interese pentru a-și satisface nevoi emoționale.
Dacă am găsit resorturi să ne informăm, mai avem nevoie de discernământ și gândire critică pentru a filtra noianul de informații false, incomplete sau manipulatoare legate de domeniul acesta. Chiar dacă am reușit acest lucru, tot nu este suficient, pentru că o informație este valoroasă decât dacă se transferă într-un comportament schimbat. Învățarea nu însemnă, așa cum ne-a obișnuit școala, mai mult sau mai puți veche, acumulare de informații. Ca să putem merge mai departe să facem ceea ce probabil va fi un set de schimbări ce sunt presupuse de un stil de viață corect, e nevoie deci de voință și disciplină. Ușor de zis, poate mai greu de făcut. Pentru asta e necesar să ne cunoaștem mai bine, să ne descoperim factorii motivaționali și comportamentele sabotoare. Și iată un alt fel de efort necesar.
În consecință, pentru a fi sănătoși e nevoie de o serie de competențe și destul efort. Ar mai fi un lucru de la care putem pleca, și anume să conștientizăm că sănătatea nu înseamnă absența unei boli, a unei dureri sau a unui disconfort ci un echilibru între ce facem pe o perioadă mai lungă de timp cu mintea și corpul nostru. Ceea ce mi se pare relevant, dacă ne uităm la încercarea mea de silogism de mai sus, este că, dacă înlocuim sănătatea cu alte obiective, e nevoie de multe ori de aceleași tipuri de competențe și efort și că ele se termină invariabil cu a ne cunoaște mei bine pe noi înșine. Nimic nou de câteva mii de ani. Pe frontispiciul Oracolului din Delfi stătea scris: Cunoaște-te pe tine însuți!
Weekly Inspiration scris de Lucian Mihai.
